Vybíráme podlahu - výhody a nevýhody jednotlivých materiálů
Co byste měli VĚDĚT
1 Dlouhodobá investice
Podlaha ovlivňuje vzhled a atmosféru celé místnosti, přičemž musí odolávat každodenní zátěži plynoucí z pohybu lidí, nábytku, vylitých tekutin a jiných nečistot. Investice do podlahy je dlouhodobá záležitost, proto je při výběru nutné zvážit kvalitu a zároveň vzhled, který vás neomrzí ani po několika letech. Podlahovou krytinu vybírejte obezřetně a s rozvahou, protože podlaha se nemění tak často a jednoduše jako například barva stěn, nábytek nebo bytové doplňky. Podlaha by měla být v neutrálnějších barvách, které se lépe přizpůsobí různým barevným odstínům stěn a bytových doplňků.
2 Zohledněte vzhled interiéru
Při výběru podlahové krytiny berte do úvahy celkový vzhled interiéru, kterého chcete dosáhnout. Výrobci podlahové krytiny v současnosti nabízejí rozsáhlé možnosti při volbě materiálu podlahy. Například dekor dřeva můžete najít také v nabídce výrobců keramické dlažby, vinylu, linolea nebo PVC krytin. Výběr podlahy je však i pocitová záležitost. U každého mohou jiné pocity vyvolat přírodní materiály (dřevo, linoleum) a jiné materiály s umělým charakterem (laminát, vinyl). Designéři však k některým stylům doporučují jen určité materiály – k venkovskému stylu většinou dřevo. Více možností výběru materiálu má moderní nadčasový design.
3 Barevný odstín podlahy
Celkový dojem z interiéru výrazně ovlivňuje nejen materiál, ale i barevný odstín podlahy. Menší a tmavší místnost rozjasní světlejší barva podlahy, přičemž na stěny také vyberte světlejší odstíny. Světlá podlaha místnost opticky zvětší, jelikož světlé barvy světlo odrážejí. Tmavá podlaha ulahodí zejména milovníkům kontrastů. K tmavé podlaze se výborně hodí světlé stěny, které zdůrazní přirozenou strukturu jednotlivých lamel.
Při výběru barvy podlahy je dobré zohlednit také barvu nábytku, který plánujete do místnosti zakoupit. Na dosažení kontrastu k tmavému nábytku volte světlejší odstín podlahy a naopak, ke světlému nábytku můžete vybrat tmavší odstín podlahové krytiny.
4 Podlaha do jednotlivých místností
Každá místnost v interiéru má specifické vlastnosti a náročnost užívání. Koupelna je místností, která je nejvíce vystavena zvýšené vlhkosti vzduchu a přímému kontaktu podlahy s vodou. Podlaha v kuchyni musí častěji odolávat mechanickému poškození v důsledku pádu předmětů, ale i nehodám s vylitými tekutinami. Neznamená to však, že v koupelně a kuchyni musí být pouze podlaha z keramické dlažby. V dobrém podlahovém centru vám doporučí podlahovou krytinu i do náročnějšího prostředí. V současnosti je například stále v kurzu propojení kuchyně s obývacím pokojem. Interiéroví designéři však už nedoporučují použít dvě různé krytiny, ale jen jednu, která prostor sjednotí a opticky zvětší. Do dětského pokoje volte podlahu příjemnou na dotyk, protože děti tráví hodně času hrou na podlaze.
5 Čištění a údržba
Při výběru podlahy myslete také na péči o podlahu a její čištění. Dřevěné podlahy udržujte bez prachu a špíny, proto je pravidelně zametejte a vysávejte. Písek a kamínky totiž mohou podlahu poškrábat. Dřevěná podlaha se nesmí umývat příliš často – k mokrému způsobu čištění přistupte, až když jiné způsoby čištění (suché, sprejové) nejsou postačující. Laminátová podlaha se udržuje a čistí podle podobných zásad jako dřevěné podlahy. Také omezte mokré způsoby čištění, které mají za následek zčernání a nabobtnávání hran ve spojích. Vyhněte se i aplikaci různých leštidel – čím je podlaha lesklejší, tím jsou stopy nohou na ní viditelnější. Vinylovou podlahu snadno očistíte běžným smetákem, vysavačem nebo vlhkým mopem. Na čištění používejte neagresivní čisticí prostředky a na podlaze nikdy nenechávejte kaluže vody. Čištění litých podlah je jednoduché, nevyžadují žádnou speciální údržbu. Na čištění se používají dostupné neagresivní čisticí prostředky.
Podklad – základ úspěchu
U všech podlah je důležité, aby byly položeny na kvalitním suchém a rovném podkladu. I ta nejdražší dřevěná nebo keramická podlaha bude nepříjemná a rychle se znehodnotí, pokud na ni budou zespodu působit nerovnosti a vlhko.
PODLAHY Z MASIVNÍHO DŘEVA
Cena materiálu za palubovky: 380 – 1 280 Kč/m2
Vlysové a lamelové parkety: 430 – 2 380 Kč/m2
Cena práce: 280 – 510 Kč/m2 (palubovka), 640 – 1 000 Kč/m2 (parkety)
O podlaze z masivního dřeva se hovoří i jako o „věčné“ podlaze. Po uložení se přebrousí, vytmelí a povrchově upraví (nejčastěji nalakuje), lak chrání dřevo 15 až 20 let, pak se znovu přebrousí a nalakuje. Deskové (palubkové) podlahy se přibíjejí či šroubují na podkladové dřevěné hranoly (tloušťka 20 až 35 mm, materiál – smrk, borovice, dub). Tloušťka je navržena na rošt s rastrem 0,5 m. Masivní vlysové parkety s perem a drážkou lze celoplošně lepit k podkladu (15 až 22 mm) podobně jako lamelové parkety (lamparkety) bez pera a drážky (10 mm).
„Podlaha vhodná pro milovníky přírodních materiálů – hodí se do obývacího pokoje, dětského pokoje i ložnice.“
Ideální prostředí pro dřevo (i pro člověka) je teplota kolem 20 °C a vlhkost vzduchu 50 až 60 %. Výrazné změny těchto hodnot způsobí sesychání nebo naopak nabobtnání podlahy.
Výhody
Nalepené vlysové parkety s tloušťkou kolem 20 mm mají dlouhou životnost, protože je lze až 4 × obrousit a znovu přelakovat.
Při pevném nalepení velmi dobré zvukověizolační vlastnosti.
Při montáži na hranoly palubkovým způsobem lze snadno zabudovat tepelnou izolaci.
Na co si dát pozor
Palubkové podlahy při chůzi praskají.
Podle druhu dřeva jsou až několikanásobně dražší než jiné řešení.
Náročnější na údržbu než keramická dlažba, i finančně.
Čas od času je nutné je přebrousit a přelakovat, respektive voskovat nebo olejovat.
Potřeba dodržovat přiměřené klima v místnosti.
DŘEVĚNÉ VELKOPLOŠNÉ PARKETY
Cena materiálu: 720 – 1 150 Kč/m2
Cena práce: 130 Kč/m2
Nejvhodnější jsou třívrstvé, u nichž můžete lakovanou dýhovou vrchní vrstvu brousit. Tento druh podlahy se ukládá stejně jako plovoucí podlaha bez lepení, do čehož se můžete pustit i svépomocně. Plovoucí konstrukce eliminuje vydouvání podlahy nebo zvětšování spár, které by, pokud by lamely byly pevně spojeny s podkladem, mohlo nastat při objemových změnách dřeva vlivem vlhkosti. Dřevěné velkoplošné parkety mají tloušťku 8 až 20 mm. V případě, že bude podlaha těžce namáhána nebo je pod ní umístěno podlahové vytápění, je vhodnější použít montáž lepením.
„Dřevěné velkoplošné parkety vyniknou zejména v reprezentativních prostorech, například v obývacím pokoji.“
I velkoplošné dřevěné parkety, podobně jako vlysové, dávají interiéru originální vzhled a přirozenou krásu.
Výhody
Velký výběr vzorů a druhů dřeva, formátů a povrchové úpravy.
Ve vyhotovení plovoucí podlahy velmi jednoduchá montáž.
V porovnání s palubovkami jsou cenově výhodné.
Na co si dát pozor
V případě plovoucí podlahy omezena zvuková izolace.
Lze je obrousit jen 1 až 2krát.
Pokud si nejste jisti, zda se podlaha hodí do vašeho interiéru, zkuste si za finanční zálohu z prodejny půjčit dva nebo tři vzorky a doma je přirovnejte ke stěnám a nábytku.
LAMINÁTOVÉ PODLAHY
Cena materiálu: 230 – 1 070 Kč/m2
Cena práce: 100 – 130 Kč/m2
Laminátové podlahy jsou variantou plovoucí podlahy s podobnou třívrstvou konstrukcí jako dřevěné velkoplošné parkety, vrchní nášlapnou vrstvu však v tomto případě tvoří fólie nebo několik vrstev papíru se vzorem naneseným barvotiskem a napuštěným speciální pryskyřicí. Nosnou vrstvu tvoří kvalitní lisovaná deska MDF z dřevního prachu a pilin. Podlahy se nejčastěji vyrábějí ve 4 velikostních formátech a tloušťkách 7 až 10 mm. Stejně jako u dřevěných parket, u těžce namáhaných podlah nebo v případě podlahového vytápění se doporučuje montáž lepením.
„Podlaha je vhodná do namáhaných interiérů, pro všechny, které dřevěné podlahy neoslovují kvůli ceně nebo omezenému výběru dekorů.“
Povrch takovéto podlahy chrání před poškozením odolný průhledný povlak (takzvaný overlay), například nalisovaná melaminová pryskyřice.
Výhody
Velký výběr dekorů a vzorů až po imitace exotických dřevin.
Jednoduchá montáž bez lepení díky zámkovému mechanismu.
Vhodná na podlahové vytápění.
Snadná údržba.
Cena.
Vysoká odolnost – i proti poškrábání.
Stálobarevnost – není citlivá na světlo.
Vhodná pro alergiky.
Na co si dát pozor
Nemožnost renovace opotřebovaných ploch.
Omezené zvukověizolační vlastnosti.
Relativně studený, drsný a tvrdý povrch.
Citlivé na nadměrnou vlhkost.
KERAMICKÉ DLAŽBY
Cena materiálu: 170 – 10 200 Kč/m2
Cena práce: 230 – 380 Kč/m2
Podlaha z keramické dlažby je velmi častou volbou zejména v rodinných domech. Výhodami keramické dlažby jsou především její odolnost a životnost. Podlaha vydrží desítky let, aniž by se nějakým způsobem znehodnotila. V létě příjemně chladí, v zimě (v případě podlahového vytápění) má velice dobré vodivé vlastnosti. Keramická podlaha je praktická a patří mezi nejjednodušší udržovatelné podlahové krytiny. Navíc patří mezi ekologické materiály, do ovzduší neuvolňuje škodliviny. Tloušťka dlažby se pohybuje v rozmezí od 5 do 10 mm, lepidlo se nanáší v tloušťce 4 až 10 mm.
„Keramické dlažby najdou uplatnění nejen v koupelně a na toaletě. Představují oblíbenou podlahu pod podlahové vytápění.“
V trendu jsou dlažby, které evokují přírodní kámen, dřevo, kovové desky nebo koberce. Běžné jsou velké kalibrované formáty od rozměrů 45 × 45 cm.
Výhody
Rozmanitý design.
Vhodná na podlahové vytápění.
Téměř neomezená životnost.
Odolnost proti vodě a chemikáliím.
Snadná údržba.
Nehořlavá, ekologická.
Vhodná pro alergiky.
Cena.
Na co si dát pozor
Nákladné a komplikovanější kladení.
Tvrdá, většina povrchů kluzká.
Bez podlahového vytápění studená.
KRYTINY Z PVC (VINYL)
Cena materiálu: PVC 100 – 330 Kč/m2, vinyl od 510 Kč/m2
Cena práce: 100 – 130 Kč/m2
K levnějším variantám podlahové krytiny s množstvím vzorů patří PVC nebo vinylová krytina. Krytiny z PVC dělíme na heterogenní a homogenní. Heterogenní se skládají z více vrstev – z vrchní vrstvy PVC a ze spodních měkkých a izolačních textilií. Prodávají se v balech a v nabídce jsou i obdélníkové lamely. Na podlahu se lepí speciálními lepidly. Tloušťka krytiny se pohybuje v rozpětí od 0,7 do 4 mm. Homogenní podlahoviny nejsou určeny pro domácnosti. Parkety s vrchní vrstvou z PVC s tloušťkou 3 až 10 mm se ukládají plovoucím způsobem, tedy bez připevnění k podlaze.
„Krytiny z PVC můžete nalepit do různých místností domu. Ideální uplatnění najdou například v kuchyni.“
PVC se snadno ohýbá, neláme a nevyžaduje speciální údržbu. Na čištění používáme běžné saponáty.
Výhody
Snadná údržba.
Vhodné i do vlhkého prostředí.
Příjemné na dotyk, měkký a teplý povrch.
Jednoduché ukládání.
Neobvykle velký výběr dekorů.
Cena.
U lamel jednoduchá montáž díky záskočkovému mechanismu.
Na co si dát pozor
Možnost poškození proseknutím.
Časem zmenšují svůj objem.
Opotřebované plochy nelze renovovat.
Ekologická zátěž.
MARMOLEUM
Cena materiálu – obdélníky: 1 240 Kč/m2
– čtverce: 1 430 Kč/m2
Nebo také přírodní linoleum. Jde o plovoucí podlahu z přírodních materiálů s příjemným pocitem při chůzi. Velmi rychle dosahuje pokojové teploty, čímž umocňuje pocit tepla místnosti. Na výběr jsou lamely ve tvaru obdélníků nebo čtverců v různých stálobarevných odstínech. Tento materiál má antibakteriální vlastnosti, a proto je ideální pro děti, alergiky a astmatiky. Podlaha je vhodná i na podlahové vytápění. Na zmírnění krokového efektu je na spodní straně podlaha ošetřena vrstvou korku. Povrch marmolea je přirozeně antistatický. Na rozdíl od PVC po čase tmavne.
„Vyrábí se ve veselých a vzájemně kombinovatelných odstínech, a je proto zajímavé nejen do dětského pokoje.“
Marmoleum lze esteticky kombinovat s ostatními přírodními podlahovinami. Větší poškození na podlaze se dají opravit místně.
Výhody
Velká odolnost proti poškození.
Vysoká trvanlivost
Odolnost proti vodě a vlhkosti.
Vhodné na podlahové vytápění.
Teplejší než klasické linoleum.
Vhodné pro alergiky.
Tlumí hluk.
Ekologická likvidace.
Na co si dát pozor
Cena.
Citlivost na UV záření.
Náročnost kladení.
Náročnější údržba zejména v namáhaných prostorech.
LITÉ PODLAHY
Cena materiálu: od 770 Kč/m2
Jde o technickou podlahu vylitou z materiálů na bázi epoxidu, polyuretanu nebo cementu. Je velmi odolná a beze spár, takže se snadno udržuje. Moderní lité podlahy se vyznačují barevnou i dezénovou pestrostí (do směsí se přidávají různobarevné pigmenty, povrch se upravuje speciálními hladicími technikami, malbou, vkládáním obrazců nebo pískováním). Jejich výhodou je jednoduchá aplikace. Povrch před ní musí být dokonale čistý, hladký a zbavený barev. Velkou předností lité podlahy je to, že dokáže vytvořit téměř dokonale rovnou plochu (bez zbytečných spár).
„Tento typ podlahy se často používá v místnostech vystavených vysoké zátěži, například v garáži, ve sklepě či na chodbě.“
Donedávna byly lité podlahy především součástí různých komerčních prostorů, postupně si však své místo nacházejí i v domácnostech.
Výhody
Krátká doba realizace.
Minimální množství dilatací.
Možnost protiskluzové úpravy.
Odolnost proti chemikáliím a vodní páře.
Vysoká hygienická a zdravotní nezávadnost.
Ideální na podlahové vytápění.
Snadná údržba.
Na co si dát pozor
Náročné na přípravu podkladu.
Chladný a technický pocit z podlahy.
Viditelnost poškození.
Náročná oprava.
CELOPLOŠNÉ KOBERCE
Cena materiálu: 130 – 640 Kč/m2
Celoplošné koberce představují klasiku, která v současnosti ustupuje plovoucím podlahám. Nejčastěji se vyrábějí z polyamidového vlákna barveného ve hmotě, což zaručuje jejich mimořádnou odolnost proti otěru a stálobarevnost. V nabídce jsou také kobercové čtverce, které se používají zejména tam, kde se předpokládá opotřebení jen určité části pokladené plochy. Jejich výhodou je to, že opotřebované kusy se dají snadno vyměnit. Podklad pod kobercem by měl být rovný, pevný a čistý. Hrbolky a nečistoty pod kobercem se často vyrýsují, čímž ho mohou trvale zdeformovat nebo poškodit.
„Celoplošné koberce jsou vhodné do ložnic, dětských pokojů a interiérů s požadavkem na útulnost a příjemný dojem.“
Správnou technologií na položení koberce je celoplošné podlepení (koberec se potom nedeformuje a lépe odolává kolečkům nábytku).
Výhody
Rychlé kladení.
Výborné tepelné a zvukověizolační vlastnosti.
Útulnost a příjemný dojem.
Široký výběr materiálů na komfort nebo vysokou zátěž.
Na co si dát pozor
Usazování prachu.
Kratší životnost.
Problematická údržba.
Nasákavost.
Uvedené ceny jsou orientační včetně lišt, respektive roštů a podložek, lakování, respektive broušení podlah do finální úpravy.
Kde se dá ušetřit
Nemalé finanční prostředky můžete ušetřit při pokládání plovoucí podlahy, kterou díky klikacím zámkům v současnosti zvládne snad každý. Laminátové parkety do sebe zacvaknutím zapadnou a celá plocha podlahy se tak jednoduše a rychle vyskládá.
Na tomto nešetřete
Ačkoli je cena při výběru podlahové krytiny zpravidla prvořadým kritériem, vaše rozhodování by nemělo v žádném případě jít na úkor kvality. Mnohé prodejny pravidelně lákají například na laminátovou podlahu za velmi nízké ceny, jde však o produkty, které vydrží jen krátce a brzy vás bude čekat jejich výměna. Takovéto podlahy nebývají odhlučněné, jsou tvrdé a vlní se, což vašemu bydlení určitě nepřidá na komfortu. Šetřit se určitě nevyplatí ani na protihlukových vrstvách.
Co zvládnete svépomocně
Instalace laminátové podlahy je opravdu jednoduchá. Důležité však je, abyste se na ni dopředu dobře připravili a řídili se návodem a doporučeními výrobce. Zvláštní pozornost věnujte přípravě podkladu, který musí být absolutně rovný, suchý a čistý. V místech, kde se nacházejí prohlubně, začnou totiž po několika týdnech používání vyčnívat růžky lamel a praskat zámky, až dojde k poškození krytiny. Lokální nerovnosti větší než tři milimetry vyplňte pevným tmelem, na celoplošné použijte speciální samonivelační stěrky. Pokud má betonový podklad zbytkovou vlhkost, položte na něj parozábranovou fólii, která lamely podlahy ochrání před vlhkostí. Svépomocně se určitě můžete pustit i do lepení celoplošných koberců, přičemž platí, že koberec podlepený takovýmto způsobem má minimálně dvojnásobnou životnost než ten nepodlepený. Pokud nechcete koberec lepit celoplošně, podlepte ho alespoň částečně. Použijte na to lepicí kobercovou pásku a položte ji rovnoběžně po přibližně každém metru.
Co přenechat odborníkům
Pokud investujete do kvalitní podlahy, ale nejste si jisti, zda byste pokládání zvládli, určitě se obraťte na odborníky. Neodborným položením můžete podlahu trvale znehodnotit a současně se vystavujete riziku, že v případě potřeby vám vaši reklamaci na podlahovou krytinu neuznají. Právě z důvodu neodborného kladení totiž vzniká nejvíce neopodstatněných reklamací. Na odborníky je lepší se obrátit i v případě pokládání marmolea, které je náročnější. Pokud se rozhodnete pro litou podlahu, je zásah odborníků nezbytností.
Aby se laminátová podlaha před montáží dostatečně aklimatizovala, skladujte ji při běžné teplotě a vlhkosti minimálně 7 dní v té místnosti, ve které ji budete pokládat. Zabráníte tak jejím deformacím.
Zdroj : www.homebydleni.cz